Bostonlägret anordnades på Herrfallet i Arboga med tema friskvård under helgen 9-10 september. Karin Gustavsson inledde lördagen med en lärorik föreläsning om vikten av friskvård med bollträning och andra friskvårdsövningar för bättre balans och styrka. Eftermiddagen fortsatte med prova på freestyle/tricks, ringträning och rallylydnad som hölls av klubbens duktiga medlemmar. Kvällen avslutades med en gemensam grillning.

De tappra som stannat kvar till söndagen fick tips om hur vår omgivning kan användas för att göra hundpromenaderna roligare. Det blev bl a balansövningar på träd, stenar och staket. Därefter fick vi en rolig introduktion i kantarellsök av Carita Holmgren. Alla hundarna var över förväntan duktiga på att hitta kantareller. Men för att bli bästa kantarellplockaren i familjen till nästa sommar och höst är det nog bra med mer träning.

Vill tacka alla som kom och hoppas alla fick lära sig något nytt under helgen.

Ser fram emot nästa år!
Aktivitetskomittén