TIO-I-TOPP

TIO-I-TOPP 2018-03-05T19:44:58+00:00

”TIO-I-TOPP” är en redovisning över utställningsresultat som redovisas på årsmötet.
Här finns alla resultat samlade under respektive år.

ÅRETS BOSTON,

BIR TIKAR

1.
C.I.B. NORD o DK UCH, KBHJV-15, KBHV-15, NO JV-15, NORD JV-15,
FIN JV-15, HELSINKI JV-15 SHOWTEAM´S CARAMEL
f. 2014-09-10
e. Ch Showteam´s After Dark
f.Ch Foxy Bab´s Bella Donna

Uppfödare & ägare: Lena Karlsson, Grums

27/5  JÖNKÖPING SBTK  BIS           36
7/7  TVÅÅKER  BIR BIG-4           33
8/7  TVÅÅKER  BIR            32
4/6  ESKILSTUNA  BIR BIG-1            27
29/7  RANSÄTER  BIR BIG-2             27
Summa          155

……………………………………………………………

2.
SE JV-17, NORD JV-17, NORD V-17 KBHV JV-17
EIKERHÖYS ALEXIS SHOWTEAM
f. 2016-11-19
e. Ch Heartily Blackout
u. Eikerhöys Ziva

Uppfödare: Aina Andersen, Norge
Ägare: Lena Karlsson, Grums

14/10  ÄLTA SBTK  BIS              29
19/8           ESKILSTUNA  BIR BIG-2  26
9/9             ESLÖV                        BT-2  16
16/12  STOCKHOLM  BT-3  16
20/12  NORRKÖPING  BT-3  14
Summa       101

……………………………………………………………

3.
NORD & DK UCH SE JV-13 SE V-13 DK V-17
OELANDICA´S TOSCA
f. 2013-02-07
e. Ch Kennedy´s Wild Rock N´Roll With Hessenvilla
f. Ch Oelandica´s Renata Tebaldi

Uppfödare: Ulla Severin, Mörbylånga
Ägare: Jan Brolin, Sollentuna

27/5  JÖNKÖPING SBTK BT-2   21
8/7  TVÅÅKER  BT-2  20
12/8  RONNEBY     BT-2  15
20/8  NORRKÖPING  BT-4  11
3/9  SANDVIKEN  BT-3  7
Summa  74

……………………………………………………………

4.
NORD UCH, NORD JV-16
BRINGEMOS MY SWEET TEXAS ROSE
f. 2015-05-25
e. Sumo Sylena
u. Ch Hilltop N Bringemos Love From Texas

Uppfödare & ägare: Susanne Bringemo, Norrtälje

11/6   LEKSAND  BIR  22
27/5    GIMO      BIR   18
19/3       MALMÖ     BT-2     12
Summa      52

……………………………………………………………

5.
MY LITTLE PRECIOUS PEARL
f. 2014-11-11
e. Ch Bringemos Wild Ax Man
u. Black Indian´s Gaga

Uppfödare: Helena Steen, Bredared

Ägare: Kim Johansson & Jonas Olsson, Kvidinge

20/5  HÄSSLEHOLM  BIR  23
2/7  BORÅS  BT-3  12
12/8  RONNEBY  BT-3  12
Summa     47

……………………………………………………………

5.
NORD UCH
CHILILLE´S CHARMING BEATRICE
f. 2014-06-20
e. Ch Top Boston´s Emotion In Motion
u. Cupidos Cola Chilille

Uppfödare: Mona Jernberg & Christer Lekander, Oxelösund
Ägare: Britt-Marie Edlund, Blåsmark

21/5  PITEÅ  BIR  17
14/10  ÄLTA SBTK  BT-4  12
3/9  SANDVIKEN  BT-2  11
16/7  PITEÅ  BT-2  7
Summa  47

…………………………………………………………

7.
SE UCH
RONELKAS MIMMI
f. 2015-03-13
e. Ch Sunwood And Mtnview Luv A Man In A
u. Bright & Brindle´s To Hot To Handle

Uppfödare: & ägare: Gunnel & Rolf Karlsson, Jönköping

3/6  NORRKÖPING  BT-2  14
29/7  RANSÄTER   BT-2  11
2/9  LÖTTORP  BT-3  10
10/6  VÄNERSBORG  BT-2  8
Summa  43

…………………………………………………………

8.
OELANDICA´S YRSA
f. 2016-03-02
e. Ch Skin-Deep´s Easter Man
u. Ch Oelandica´s Tosca

Uppfödare & ägare: Ulla Severin, Mörbylånga

20/8  NORRKÖPING  BT-2  16
7/10  SUNDSVALL  BIM  12
12/8  RONNEBY  BT-4  10
Summa     38

…………………………………………………………

9.
KROGS ROYAL BONNIE
f. 2015-04-03
e. Chingel´s Star Xerxes
u. Diana

Uppfödare: Li Krog, Staffanstorp
Ägare: Sara Mckenzie, Helsingborg

8/8  TVÅÅKER  BT-3  18
20/5  HÄSSLEHOLM  BT-4  10
19/3  MALMÖ  BT-3  9
Summa  37

…………………………………………………………

10.
SE UCH
FAIRYTALECITY´S CIRI TO LILLFJÄLLET
f. 2015-03-16
e. Ch Lillfjällets Enzo Sunde Jansson
u. Peppergarden´s Good Luck Charm

Uppfödare: Marianne Arntzen, Norge
Ägare: Inger Jansson, Östersund

5/8  SVENSTAVIK  BIR  13
8/7  ALFTA  BT-2  9
17/6  VÄNNÄS  BT-2  8
Summa  30

…………………………………………………………

 

ÅRETS BOSTON,

BIR HANAR

1.
C.I.B. NORD o FI UCH CH, HR o EE CH NO JV-11 NO V-11 SE V-12
AMSTERDAMW-12 NO V-13 NORD V-13, -14 EUW-13 TALLIN W-14 DK V-14
KBHV-15 NO V-15 SHOWTEAM´S AFTER DARK
f. 2011-01-22
e. Ch Our Flowers Alberich
u. Ch Yankee´s Princess Diamond

Uppfödare & ägare: Lena Karlsson, Grums

9/9  ESLÖV  BIR BIG-4   27
5/6  NORRKÖPING  BIR BIG-3  24
27/5  JÖNKÖPING SBTK  BH-2  21
8/7  TVÅÅKER  BIM  19
7/7  TVÅÅKER  BIM  18
Summa       109

…………………………………………………………

2.
SE JV-16, SE V-17
O CAPTAIN MY CAPTAIN ALIKANA
f. 2016-01-10
e. Ch Boston Style Be My Love
u. Gesamtkunswerk Birkin

Uppfödare: Alina Krzeszowska, Polen
Ägare: Anna-Parisa Wirén & Patrik Danielsson, Kumla

16/12  STOCKHOLM  BIR  34
11/3  STRÄNGNÄS  BIR  20
7/5  LIDKÖPING  BH-2  13
14/10  ÄLTA SBTK  BH-4   13
22/4  VÄSTERÅS  BH-2  9
Summa     89

…………………………………………………………

3.
SE UCH
LILLFJÄLLETS ENZO SUNDE JANSSON
f. 2013-09-29
e. Ch Bogerudmyra´s Mattis
u. Bogerudmyra´s Tinta

Uppfödare & ägare:: Inger Jansson, Östersund

27/5  JÖNKÖPING SBTK  BIM  24
8/7  ALFTA  BIR  16
17/6  VÄNNÄS                   BIM  9
5/8  SVENSTAVIK  BIM  7
Summa     56

…………………………………………………………

4.
SE JV-17
BRINGEMOS LONE STAR STATE OF MIND
f. 2016-09-15
e. Ch Hessenvilla´s King Of Rock N´Roll
u. Ch Hilltop N Bringemos Love From Texas

Uppfödare & ägare: Susanne Bringemo, Norrtälje

16/12  STOCKHOLM  BH-3  18
8/7  TVÅÅKER  BH-3  15
7/7  TVÅÅKER  BH-3  12
10/9  GIMO  BH-2  7
Summa  52

…………………………………………………………

5.
OELANDICA´S YURY
f. 2016-03-02
e. Ch Skin-Deep´s Easter Man
u. Ch Oelandica´s Tosca

Uppfödare: Ulla Severin, Mörbylånga
Ägare: Carita Tumelius & Jan Brolin, Västervik

7/10  SUNDSVALL  BIR   22
8/7  TVÅÅKER  BH-2  17
20/8  NORRKÖPING  BH-2  12
Summa       51

…………………………………………………………

6.
SE UCH
HITTA VILSE GLANNI
f. 2014-09-14
e. Ch Renea´s Rocket Star Man
u. Skin-Deep´s Flower By Kenzo

Uppfödare: Anna-Parisa Wirén & Patrik Danielsson, Kumla
Ägare: Johan Folke, Hässelby

14/10  ÄLTA SBTK  BH-2  16
16/12  STOCKHOLM  BH-4  16
5/6  NORRKÖPING  BH-2  9
Summa     41

…………………………………………………………

7.
HIGH FIVE´S EMOTION IN AMARILLO
f. 2016-05-08
e. Ch Top Boston´s Emotion In Motion
u. La Toya Face To Face

Uppfödare & ägare: Cathrine Hidegren, Gävle

27/5  JÖNKÖPING SBTK  BH-4  17
3/6  NORRKÖPING  BH-2  8
19/8  ESKILSTUNA  BH-2  7
Summa  32

…………………………………………………………

8.
NOTSOB´S TEDDY
f. 2014-07-15
u. Ch Eq Tea´D Off
e. Ch Fancy Fantasy Arwin

Uppfödare: Jette & Jan Andersen, Danmark

Ägare: Camilla Kvillborn Jensen, Vara & Levin Larsson, Örby

7/7  TVÅÅKER  BH-2  15
7/5  LIDKÖPING  BH-3  10
10/6  VÄNERSBORG  BH-2  6
Summa  31

…………………………………………………………

9.
NORD JV-16
MOLLYVILLE´S CASTLE OF MIDNIGHT SUN
f. 2015-11-27
e. Ch Prince Finding Paradise
u. Mollyville´s Adventure O Sunderella

Uppfödare & ägare: Laila Stava Rasmussen, Norge

27/8  LJUNGSKILE  BIR  21
13/8  ASKERSUND       BH-4     4
Summa         25

…………………………………………………………

10.
NORD UCH
MOLLYVILLE´S BELIEVE IN MAGIC
f. 2015-05-06
e. Ch Skin-Deep´s Jackman
f. Ch Heureka Beauty Gremlins

Uppfödare & ägare: Laila Stava Rasmussen, Norge

13/8  ASKERSUND  BIM  13
27/8  LJUNGSKILE  BH-2  10
Summa  23

…………………………………………………………

ÅRETS VETERAN,

BIR HANAR

1.
SE UCH
ENÅSENS HABIBI BROR EINAR
f. 2008-06-06
e. Ch Chringel´s Star Kornelius
u. Angelina

Uppfödare: Yvonne Palm, Angered
Ägare: Agneta Tingström, Mölndal

27/5  JÖNKÖPING SBTK  BIR-VET  14
7/7  TVÅÅKER     BIR-VET  11
8/7  TVÅÅKER  BIR-VET  11
7/5  LIDKÖPING  BIR-VET  10
6/1  GÖTEBORG  BIM-VET  7
Summa     53

…………………………………………………………

2.
SE UCH
TOP BOSTON´S EMOTION IN MOTION
f. 2009-09-19
e. Ch Lillfjällets Manne
u. Lucilla Suburbanus

Uppfödare: Barbara & Pawel Drozd, Knislinge
Ägare: Mona Jernberg & Christer Lekander, Oxelösund

14/10  ÄLTA SBTK  BIR-VET  11
7/10  SUNDSVALL  BIR-VET  10
Summa  21

…………………………………………………………

ÅRETS VETERAN,

BIR TIKAR

1.
LP 1
CHANDIS STELLA
f. 2008-05-30
e. Alexander
u. Ch Chandis Ofelia

Uppfödare: Catharina Franzén, Degerfors
Ägare: Elisabet Månsson, Kalmar

3/6  NORRKÖPING  BIR-VET  10
5/6  NORRKÖPING  BIR-VET  10
8/7  TVÅÅKER  BIM-VET  7
23/7  KÖPING  BIM-VET  7
Summa  34

…………………………………………………………

2.
SE O DKUCH
ELISABRTH TAYLOR DU GRAND FRESNOY
f. 2009-05-04
e. Viens Ici Saka Puce Du Grand Fresnoy
u. Allo J´ecoute Du Grand Fresnoy

Uppfödare: Marie-Helen Combis, Frankrike
Ägare: Barbara Drozd, Knislinge

27/5  JÖNKÖPING SBTK  BIM-VET  9
12/8  RONNEBY  BIM-VET  8
Summa  17

…………………………………………………………

3.
C.I.B. o NORD UCH, SE V-10, NO V-11, NORDV-11, KBHV-11, KBHV-12
BRIGHT & BRINDLE´S TOP OF THE LINE
f. 2008-12-28
e. Ch Bright & Brindle´sEternal Flame
u. Charisma´s Joy At Bright & Brindle

Uppfödare & ägare: Janne Simonsen, Norge

6/1  GÖTEBORG  BIR-VET  11
Summa  11

…………………………………………………………

4.
NORD JV-07
BARROCO´S YES I´M PERFECT
f. 2007-02-19
e. Ch Barroco´s Perfect One
u. Ch Barroco´s Shine Of Glory

Uppfödare: Tarja Hyvärinen, Finland
Ägare: Taru Ylikylä, Solna

14/10  ÄLTA SBTK  BIM-VET     7
Summa     7

………………………………………………………… 

ÅRETS BOSTON,
BIR TIKAR


1.
NORD o DK UCH, KBHJV-15, KBHV-15, NO JV-15, NORD JV-15, FIN JV-15, HELSINKI JV-15
SHOWTEAM´S CARAMEL

f. 2014-09-10
e. Ch Showteam´s After Dark
u. Ch Foxy Bab´s Bella Donna
Uppfödare & ägare: Lena Karlsson, Grums

14/5   JÖNKÖPING SBTK     BIS                  38
8/7     TVÅÅKER                   BIR                   28
13/8   RONNEBY                   BIR BIG-1       28
20/8   ESKILSTUNA      BIR BIG-1 BIS-3   27
4/9     LÖTTORP                   BIR BIG-2       27
Summa       148

……………………………………………………………

2.
SE UCH
VINDGÅRDENS ESSI VON RICHARDS
f. 2014-10-02
e. Ch West Lund As Good As It Gets
u. Dogs Of Dark Dunit
Uppfödare & ägare: Anette Richard, Hörby

9/1 GÖTEBORG         BIR      22
6/11 VÄXJÖ               BIR      22
19/3 MALMÖ            BT-3    15
Summa 59

……………………………………………………………

3.
RLD F, RLD N
CHANDIS ÄSTER
f. 2013-01-08
e. Ch Kennedy´s Wild Romeo At Chatojo
u. Chandis Yrhätta
Uppfödare: Catharina Franzén, Degerfors
Ägare: Christina Rooth, Färjestaden

13/8   RONNEBY                  BT-2    12
2/12   STOCKHOLM            BT-3    12
21/5   HÄSSLEHOLM          BT-3    8
4/9     LÖTTORP                   BT-3    8
3/7     BORÅS                        BT-3    6
Summa 46

……………………………………………………………

4.
YOU AND ME KILLER QUEEN
f. 2015-04-08
e. Ch Bright & Brindle´s Masterpiece
u. Hessenvilla´s Just For You And Me
Uppfödare & ägare: Johanna Fridström, Lilla Edet

9/1 GÖTEBORG                     BT-2   13
10/1  GÖTEBORG                   BT-3  11
21/8   NORRKÖPING            BT-4   11
27/8   LJUNGSKILE               BT-2     8
Summa 43

……………………………………………………………

5.
SE UCH
SHOWTEAM´S BEST DESIGN
f. 2013-10-11
e. Ch Showteam´s After Dark
u. Ch Foxy Bab´s Bella Donna
Uppfödare: Lena Karlsson, Grums
Ägare: Lena Karlsson & Caroliné Johansson, Sandviken

28/5   ÖSTERBYBRUK          BIR      19
3/9     SANDVIKEN               BIM     11
31/7   RANSÄTER                 BT-3    7
Summa 37
……………………………………………………………

6.
SE UCH
PRETTY POISON KICKI
f. 2013-01-26
e. Explozen´s Brother Louie
u. Ch Pretty Poison Julia
Uppfödare: & ägare: Viktoria Ramström, Vallentuna

14/5   JÖNKÖPING SBTK     BT-3    20
8/5     LIDKÖPING                BT-2    13
Summa 33

……………………………………………………………

7.
SE UCH
IMPERIAL ERIADOR BISQUIT
f. 2014-07-17
e. Ch Kennedy´s Wild Rock N´Roll With Hessenvilla
u. Ch Just Chocolate Z Gdanska Rodem
Uppfödare: Kinga Fabisiak, Polen
Ägare: Helena Steen, Bredared

10/1   GÖTEBORG                 BT-2    14
14/8   ASKERSUND              BIM     9
8/5     LIDKÖPING                BT-4    8
Summa 31
……………………………………………………………

8.
SE o FI UCH
CHILILLE´S CHARMING BEATRICE

f. 2014-06-20
e. Ch Top Boston´s Emotion In Motion
u. Cupidos Cola Chilille

Uppfödare: Mona Jernberg & Christer Lekander, Oxelösund
Ägare: Britt-Marie Edlund, Blåsmark

16/7   PITEÅ             BIR      17
2/7     GÄLLIVARE     BIM     12
Summa 29
……………………………………………………………

8.
YOU AND ME HEELS ON FIRE
f. 2014-08-18
e. Ch Explozen´s Tom Collins
u. Hessenvilla´s Just For You And Me
Uppfödare & ägare: Johanna Fridström, Lilla Edet

27/8   LJUNGSKILE               BIR      19
8/5     LIDKÖPING                BT-3    10
Summa 29

……………………………………………………………

10.
CHILILLE´S CHARMING CARMA
f. 2015-07-05
e. Ch Habibi Boston Luk
u. Cupidos Cola Chilille
Uppfödare: Mona Jernberg & Christer Lekander, Oxelösund
Ägare: Mia Kotala, Rönninge

24/7   KÖPING          BT-2    12
24/4   VÄSTERÅS      BT-3    10
10/9   GIMO  BT-2    6
Summa 28


ÅRETS BOSTON,
BIM HANAR

1.
C.I.B. NORD UCH NO JV-14
SHOWTEAM´S BEST DRESSED MAN
f. 2013-10-11
e. Ch Showteam´s After Dark
u. Ch Foxy Bab´s Bella Donna
Uppfödare: Lena Karlsson, Grums
Ägare: Lena Karlsson, Grums & Helén Hulthén, Sala

14/5   JÖNKÖPING SBTK     BIM          27
11/6   VÄNERSBORG    BIR BIG-3       23
10/1   GÖTEBORG                 BIR           21
8/7     TVÅÅKER                   BIM          21
3/9     SANDVIKEN               BIR           19
Summa       111

……………………………………………………………

2.
C.I.B. NORD o FI UCH CH, HR o EE CH NO JV-11 NO V-11 SE V-12 AMSTERDAMW-12 NO V-13 NORD V-13, -14 EUW-13 TALLIN W-14 DK V-14 KBHV-15 NO V-15
SHOWTEAM´S AFTER DARK
f. 2011-01-22
e. Ch Our Flowers Alberich
u. Ch Yankee´s Princess Diamond
Uppfödare & ägare: Lena Karlsson, Grums

24/4   VÄSTERÅS      BIR      23
4/12   STOCKHOLM BH-2    19
7/8     VISBY  BIM     15
6/8     VISBY  BIM     14
3/7     BORÅS            BIM     13

……………………………………………………………

3.
BJÖRNSTIGEN´S BOSTON XCLUSIVE
f. 2015-06-30
e. Ch Bogerudmyra´s Aerling
u. Ch Deniro Shooting Star In The Cosmos
Uppfödare & ägare: Anna Lena Angeria, Kalix

9/4     SUNDSVALL   BIR    14
28/5   PITEÅ               BIR    14
2/7     GÄLLIVARE   BIR     18
Summa 46

……………………………………………………………

4.
VINDGÅRDENS EAGLE EYE EDDIE
f. 2014-10-02
e. Ch West Lund As Good As It Gets
u. Dogs Of Dark Dunit
Uppfödare: Anette Richard, Hörby
Ägare: Keiichi Yoshiguchi, Halmstad

4/12   STOCKHOLM BH-3    17
10/1   GÖTEBORG     BH-2   11
9/1     GÖTEBORG     BH-4   9
Summa 37

……………………………………………………………

5.
NORD UCH IE CH SE V-16
HAVASU TROPICAL STORM
f. 2012-11-20
e. Weebee´s Eye Of The Storm
u. Ch Barroco´s Shine Of Glory
Uppfödare: K Crocket, England
Ägare: Tarja Hyvärinen & Hilary Green, Finland

4/12   STOCKHOLM BIR BIG-4       36
Summa   36

……………………………………………………………

6.
SE UCH
KANDANSA BUGG
f. 2010-07-09
e. Ch Lillfjällets Manne
u. LP I Chandis Stella
Uppfödare: Elisabet Månsson, Kalmar
Ägare: Stina & Daniel Johansson, Kalmar

6/11   VÄXJÖ BIM     14
4/9     LÖTTORP       BH-2   11
13/8   RONNEBY       BH-3   5
Summa 30
……………………………………………………………

7.
PHOENIX RISING EXTRA REDNECK CRAZY
f. 2013-08-09
e. Ch Tam-Ra´s Mega Millionaire
u. Liter Bomond Impressia
Uppfödare: Mary E Barton, USA
Ägare: Katarina Nithamre & Marlene Weiss, Värmdö

14/5   JÖNKÖPING SBTK     BH-4   19
12/3   STRÄNGNÄS               BH-3   7
19/6   LEKSAND                   BH-3   3
Summa 29

……………………………………………………………

8.
SE UCH
ENÅSENS HABIBI BROR EINAR
f. 2008-06-06
e. Ch Chringel´s Star Kornelius
u. Angelina
Uppfödare: Yvonne Palm, Angered
Ägare: Agneta Tingström, Mölndal

6/8     VISBY                BH-2   11
7/8     VISBY               BH-3   9
10/1   GÖTEBORG     BH-3   8
Summa 28

……………………………………………………………

9.
NOBLE ONE´S SHINING AMETHYST
f. 2013-09-29
e. Rainbow Warriors Bakster
u. Amazing Dream Of Noja Aisa
Uppfödare: Marlene Svelander, Märsta
Ägare: Patrik Jadsten, Ludvigsborg

3/7     BORÅS                        BH-2   10
13/8   RONNEBY                  BH-2      9
21/5   HÄSSLEHOLM            BH-3      6
Summa 25

……………………………………………………………

10.
TOP BOSTON´S KING OF THE RIN
G
f. 2013-07-23
e. Ch Yankee´s Neverending Story
u. Top Boston´s Go With The Flow
Uppfödare: Barbara & Pawel Drozd, Knislinge
Ägare: Alexandra Åman, Oxelösund

14/5   JÖNKÖPING SBTK     BH-2   24
Summa 24

……………………………………………………………

10.
SE UCH RUDE BOYZ´ CLEVELAND
2013-02-19
e. Ch Barroco´s Grand Illusion
u. Ch Rude Boyz´ America
Uppfödare & ägare. Taru Ylikylä, Solna

10/7   ALFTA                         BIR      13
21/8   NORRKÖPING          BH-2   6
24/4   VÄSTERÅS                  BH-3   5
Summa 24


ÅRETS VETERAN,
BIR HANAR

1.
SE UCH
ENÅSENS HABIBI BROR EINAR
f. 2008-06-06
e. Ch Chringel´s Star Kornelius
u. Angelina
Uppfödare: Yvonne Palm, Angered
Ägare: Agneta Tingström, Mölndal

8/7     TVÅÅKER       BIR-VET            11
11/6   VÄNERSBORG BIR-VET         10
6/8     VISBY              BIR-VET          10
7/8     VISBY              BIR-VET          10
Summa 41

……………………………………………………………

2.
INT o NORD UCH, US CH
KENNEDY´S WILD ROMEO AT CHATOJO
f. 2008-03-11
e. Ch Kennedy´s Wild Renegater
u. Ch Soliloquy´s Gotta Dance
Uppfödare: Sarah & Vicki Kennedy & Lynne Anderson, USA
Ägare: Tommy Reidar Andersen, Norge

14/5   JÖNKÖPING SBTK     BIR-VET 13
Summa 13
……………………………………………………………

3.
C.I.B. NORD o DK UCH US CH KBHV-11 HE V-11 PL V-11
MTN. VIEW´S CASINO ROYALE
f. 2007-04-08
e. Ch Mardou´s Possibly Awesome
u. Ch Burke´s Lucky Eme Sinead

Uppfödare: Catherine Jones, USA
Ägare: Janne Simonsen, Norge

9/7     TVÅÅKER       BIR-VET          11
Summa 11


ÅRETS BOSTON,
BIM TIKAR

1.
LP1
CHANDIS STELLA
f. 2008-05-30
e. Alexander
u. Ch Chandis Ofelia
Uppfödare: Catharina Franzén, Degerfors
Ägare: Elisabet Månsson, Kalmar

4/9     LÖTTORP       BIR-VET          12
13/8   RONNEBY       BIR-VET          10
8/10   HANINGE SBTK BT-2 VET    5
Summa 27
……………………………………………………………

2.
SE UCH
AHLNREVETS CHEER
f. 2006-12-23
e. Chringel´s Star Julius
u. Svartskogens Dolly Parton
Uppfödare & ägare: Linnéa & Ivan Hägerström, Hållnäs

12/3   STRÄNGNÄS   BIR-VET          10
10/7   ALFTA             BIR-VET          10
Summa 20

……………………………………………………………

3.
NORD JV-07
BARROCO´S YES I´M PERFECT
f. 2007-02-19
e. Ch Barroco´s Perfect One
u. Ch Barroco´s Shine Of Glory
Uppfödare: Tarja Hyvärinen, Finland
Ägare: Taru Ylikylä, Solna

8/10   HANINGE SBTK BIR-VET      11
Summa 11

……………………………………………………………

3.
C.I.B. NORD UCH, EE, LT, LV, BY, RU, US CH KBHV-08
BARROCO´S UNIQUE
f. 2006-05-24
e. Ch Oui´s The One
u. Barroco´s My Fair Lady
Uppfödare & ägare: Tarja Hyvärinen, Finland

4/12   STOCKHOLM BIR-VET         11
Summa 11
……………………………………………………………

5.
CAMARA´S SNEFRID
f. 2007-04-26
e. Ch Bogerudmyra´s Lage
u. Camara´s Pernille
Uppfödare: Laila Karlsen, Norge
Ägare: Turid Ahlbom, Norge

14/5   JÖNKÖPING SBTK BIM-VET   8
Summa 8


ÅRETS BOSTON,
BIR HANAR

1.
C.I.B. NORD o FI UCH CH, HR o EE CH NO JV-11 NO V-11 SE V-12 AMSTERDAMW-12 NO V-13 NORD V-13, -14 EUW-13 TALLIN W-14 DK V-14 KBHV-15 NO V-15
SHOWTEAM´S AFTER
DARK
f. 2011-01-22
e. Ch Our Flowers Alberich
u. Ch Yankee´s Princess Diamond
Uppfödare & ägare: Lena Karlsson, Grums

16/5  JÖNKÖPING SBTK  BIS    39
22/8  TÄBY    BIR BIG-2  28
13/9  ESLÖV  BIR BIG-2  28
19/7  KÖPING  BIR     24
29/3  MALMÖ  BIR     23
Summa       142

……………………………………………………………

2.
FI o SE UCH SE V-15 NORD V-15
BARROCO´S KEEP IT SIMPLE
f. 2011-06-13
e. Sharon Valley Stryk´N´It Rich
u. Barroco´s Custom Made
Uppfödare & ägare: Tarja Hyvärinen, Finland

5/4     STOCKHOLM BIR      34
12/12 STOCKHOLM BIR      24
Summa         58

……………………………………………………………

3.
SE o FI UCH NO JV-14
SHOWTEAM´S BEST DRESSED MAN
f. 2013-10-11
e. Ch Showteam´s After Dark
u. Ch Foxy Bab´s Bella Donna
Uppfödare: Lena Karlsson, Grums
Ägare: Lena Karlsson, Grums & Helén Hulthén, Sala

7/6     NORRKÖPING            BIR      24
4/1     GÖTEBORG                 BIM     13
3/1     GÖTEBORG                 BH-2   10
29/3   MALMÖ                      BH-2   10
Summa          57

……………………………………………………………

4.
SE UCH
PEPPERGARDEN´S HÄRLIGE HASSAN
f. 2013-04-30
e. Ch Dallas Cowboy
u. Peppergarden´s Norma Jean
Uppfödare: Agneta Muhr, Örebro
Ägare: Anna-Parisa Wirén & Patrik Danielsson, Kumla

6/6     VÄNERSBORG            BIR      16
9/8     ASKERSUND             BIM     12
3/5     LIDKÖPING                BH-2   10
29/3   MALMÖ                      BH-4   5
Summa          43

……………………………………………………………

5.
SE UCH
KANDANSA BUGG

f. 2010-07-09
e. Ch Lillfjällets Manne
u. LP I Chandis Stella
Uppfödare: Elisabet Månsson, Kalmar
Ägare: Stina & Daniel Johansson, Kalmar

31/10 VÄXJÖ             BH-2   16
13/9   ESLÖV             BH-2   15
5/9     BÖDA              BH-3   6
Summa         37

……………………………………………………………

6.
NORD JV-15
ANALOG CI DAYTONA SPIDER
f. 2014-06-17
e. Ch Kimuras Cazanova
u. Bogerudmyra´s Lita
Uppfödare: Björn Erling Löken, Norge
Ägare: Marie-Louise Eriksson, Edsbro

12/12 STOCKHOLM               BH-4   17
31/5   ÖSTERBYBRUK          BIM     11
13/6   VÄNNÄS                      BH-2   6
Summa         34

……………………………………………………………

7.
QUIGGIN´S PHARAOAH´S GUARDIAN
f. 2012-11-07
e. Ch Tam-Ra´s Mega Millionaire
u. Ch Quiggin´s Pepita Picanta
Uppfödare: Igor Mioc, Kroatien
Ägare: Viktoria Ramström, Vallentuna

10/7   TVÅÅKER                   BIM     19
7/6     NORRKÖPING            BH-2   13
Summa         32

……………………………………………………………

8.
SE UCH SE JV-12
KORPENHOFS BARON NOEL
f. 2012-03-11
e. Ch Bentley Alikana
u. Ch Korpenhofs Smolly Dream
Uppfödare: Ingrid Strindlund & Kenneth Jansson, Östersund
Ägare: Sonja Backlund, Föllinge

13/6   VÄNNÄS                      BIR      13
4/7     ALFTA                         BIR       11
1/8     SVENSTAVIK             BH-2     5
Summa          29

……………………………………………………………

9.
HITTA VILSE GLANNI
f. 2014-09-14
e. Ch Renea´s Rocket Star Man
u. Skin-Deep´s Flower By Kenzo
Uppfödare: Anna-Parisa Wirén & Patrik Danielsson, Kumla
Ägare: Johan Folke, Hässelby

15/8   ESKILSTUNA                          BIM     17
16/8   NORRKÖPING                        BH-2   11
Summa          28

……………………………………………………………

10. 
SE UCH
LILLFJÄLLETS ENZO SUNDE JANSSON
f. 2013-09-29
e. Ch Bogerudmyra´s Mattis u. Bogerudmyra´s Tinta
Uppfödare & ägare: Inger Jansson, Östersund

1/8     SVENSTAVIK                          BIR      15
4/7     ALFTA                                        BH-2   5
10/10 SUNDSVALL                           BH-3      5
13/6   VÄNNÄS                                  BH-3      3
Summa         28


ÅRETS BOSTON,
BIM TIKAR

1.
NORD UCH SE JV-13 SE V-13
OELANDICA´S TOSCA
f. 2013-02-07
e. Ch Kennedy´s Wild Rock N´Roll With Hessenvilla
u. Ch Oelandica´s Renata Tebaldi
Uppfödare: Ulla Severin, Mörbylånga
Ägare: Jan Brolin, Sollentuna

10/7   TVÅÅKER                  BIR      26
14/3    STRÄNGNÄS            BIR      25
11/7    TVÅÅKER                  BIR      25
16/8 NORRKÖPING            BIR     24
9/8     ASKERSUND             BIR    23                                          
Summa        123

……………………………………………………………

2.
NORD JV-15
SHOWTEAM´S CARAMEL
f. 2014-09-10
e. Ch Showteam´s After Dark
u. Ch Foxy Bab´s Bella Donna
Uppfödare & ägare: Lena Karlsson, Grums

31/10 VÄXJÖ               BIR      28
15/8 ESKILSTUNA    BIR      23
19/7 KÖPING            BIM     19
22/8 TÄBY                 BIM     18
13/9 ESLÖV               BIM     17
Summa       105

……………………………………………………………

3.
SE o DK UCH
MAGLINDS DANCING DAFFODIL
f. 2012-11-20
e. Ch Barroco´s Bergerac
u. Calista´s Gorgeous Georgia
Uppfödare & ägare: Magdalena Lind, Åkers Styckebruk

8/8     RONNEBY                   BT-2    16
31/10  VÄXJÖ                          BT-2    16
7/6     NORRKÖPING            BT-2    15
19/7   KÖPING                      BT-2    15
29/8   VISBY                          BT-2    7
Summa        69

……………………………………………………………

4.
SE UCH
PRETTY POISON KICKI

f. 2013-01-26
e. Explozen´s Brother Louie
u. Ch Pretty Poison Julia
Uppfödare & ägare: Viktoria Ramström, Vallentuna

16/5   JÖNKÖPING SBTK     BT-4    22
10/7   TVÅÅKER                   BT-2    17
11/7   TVÅÅKER                   BT-2    16
7/6     NORRKÖPING          BT-3   12
Summa          67

……………………………………………………………

5.
IMPERIAL ERIADOR BISQUIT 

f. 2014-07-17
e. Ch Kennedy´s Wild Rock N´Roll With Hessenvilla
u. Ch Just Chocolate Z Gdanska Rodem
Uppfödare: Kinga Fabisiak, Polen
Ägare: Helena Steen, Bredared

28/6   BORÅS                BIR      26
17/5   HÄSSLIHOLM    BT-2    16
5/9     BÖDA                    BT-2    15
Summa          57  

……………………………………………………………

6.
SE o FI UCH
RUDE BOYZ´ AMERICA
f. 2010-05-11
e. Ch Kennedy´s Wild Romeo At Chatojo
u. Barroco´s Yes I´m Perfect
Uppfödare: Taru Ylikylä, Solna
Ägare: Åsa Nordén Benitez, Vendelsö

4/1     GÖTEBORG      BIR      21
3/1     GÖTEBORG      BT-2    11
22/8   TÄBY                  BT-4    8
Summa         40

……………………………………………………………

7.
CHANDIS ÄSTER
f. 2013-01-08
e. Ch kennedy´s Wild Romeo At Chatojo
u. Chandis Yrhätta
Uppfödare: Catharina Franzén, Degerfors
Ägare: Christina Rooth, Färjestaden

8/8     RONNEBY       BIR      24
13/9   ESLÖV             BT-2    15
Summa          39

……………………………………………………………

8.
NORD V-15
BARROCO´S JE T´AMIE
f. 2011-03-16
e. Ch Barroco´s Classic Design
u. Ch Barroco´s Carisma
Uppfödare & ägare: Tarja Hyvärinen, Finland

12/12 STOCKHOLM BIR      35
Summa          35

……………………………………………………………

9.
SE UCH
PRETTY POISON JULIA
f. 2011-02-22
e. Ch Chandis Oskar
u. Ch Leila Idol Park
Uppfödare & ägare: Viktoria Ramström, Vallentuna

7/6     NORRKÖPING          BIM     17
10/7   TVÅÅKER                   BT-3    14
Summa         31

……………………………………………………………

10.
LA TOYA FACE TO FACE
f. 2013-09-04
e. Ch Bunyip Kennedy´s Wild Walkabout
u. Only Face To Face
Uppfödare: Gabriela Tram, Polen
Ägare: Cathrine Hidegren, Gävle

14/3   STRÄNGNÄS               BT-2    18
14/6   AVESTA                      BIR      12
Summa          30


ÅRETS VETERAN,
BIR TIKAR

 

1.
C.I.B. NORD UCH, EE, LT, LV, BY, RU, US CH KBHV-08
BARROCO´S UNIQUE
f. 2006-05-24
e. Ch Oui´s The One
u. Barroco´s My Fair Lady
Uppfödare & ägare: Tarja Hyvärinen, Finland

5/4     STOCKHOLM       BIR-VET    13
12/12 STOCKHOLM       BIR-VET    11
Summa          24
……………………………………………………………

2.
LENSJÖN´S LOTTA
f. 2007-04-26
e. Lensjön´s Ali
u. Lensjön´s Tina
Uppfödare & ägare: Anita Agrell, Alingsås

5/9     BÖDA  BIR-VET          10
Summa          10

……………………………………………………………

2.
DOG I TOP´S LIBERIAN GIRL
f. 2006-12-06
e. Atarimah´s Head Master
u. Chandis Nellie
Uppfödare: Ann-Marie Jönsson, Fågelmara
Ägare: Evelin Bång, Karlskrona

8/8     RONNEBY       BIR-VET          10
Summa          10

……………………………………………………………

2.
NORD JV-07 BARROCO´S YES I´M PERFECT
f. 2007-02-19
e. Ch Barroco´s Perfect One
u. Ch Barroco´s Shine Of Glory
Uppfödare: Tarja Hyvärinen, Finland
Ägare: Taru Ylikylä, Solna

19/7   KÖPING          BIR-VET          10
Summa          10
……………………………………………………………

2.
SVARTSKOGENS DOLLY PARTON
f. 2003-01-29
e. Ch Montana Of Arbor Manor
u. Ch Svartskogens Sara
Uppfödare: Gun & Sven Erik Malmberg, Valbo
Ägare: Linnea Hägerström, Hållnäs

3/5 LIDKÖPING        BIR-VET          10
Summa          10

……………………………………………………………

6.
INT o NORD UCH NORD V-05 NORD V-07 SE V-06 WW-08
CHANDIS MADICKEN
f. 2003-05-12
e. Levrasjöns Alfred
u. Ch Chandis Kajsa Kavat
Uppfödare & ägare: Catharina Franzén, Degerfors

16/5   JÖNKÖPING SBTK     BIM-VET         9
Summa          9


ÅRETS VETERAN,
BIM HANAR

1.
SE o NO UCH YANKEE´S NEVERENDING STORY
f. 2005-08-06
e. Ch Nnamtrah Match Maker
u. Ch Yankee´s Indian Love Call
Uppfödare: Ewy Andersson, Örebro
Ägare: Marie-Louise Merefjäll & Lars-Åke Jansson, Nyköping

26/4   VÄSTERÅS                 BIR-VET          10
16/5   JÖNKÖPING SBTK     BH-2-VET       6
Summa         16
……………………………………………………………

2.
INT, NORD o FI UCH SE V-04 SE VV-14
CHRINGEL´S STAR KRISTOFFER
f. 2002-10-06
e. Ch Bogerudmyra´s Lage
u. Chringel´s Star Hanna
Uppfödare: Ingela & Christer Ehrnbecker, Grästorp
Ägare: Stina & Daniel Johansson, Kalmar

16/5   JÖNKÖPING SBTK     BIR-VET          15
Summa          15

……………………………………………………………

3.
C.I.B. NORD o DK UCH US CH KBHV-11 HE V-11 PL V-11
MTN. VIEW´S CASINO ROYALE
f. 2007-04-08
e. Ch Mardou´s Possibly Awesome
u. Ch Burke´s Lucky Eme Sinead
Uppfödare: Catherine Jones, USA
Ägare: Janne Simonsen, Norge

16/5   JÖNKÖPING SBTK     BH-3-VET       3
Summa          3


ÅRETS BOSTON,
BIR HANAR

1.
C.I.B. NORD o FI UCH CH, HR o EE CH NO JV-11 NO V-11 SE V-12 AMSTERDAM W-12 NO V-13 NORD V-13 EUW-13 TALLINN W-14 DK V-14
SHOWTEAM’S AFTER DARK
f. 2011-01-22
e. Ch Our Flowers Alberich
u. Ch Yankee’s Princess Diamond
Uppfödare & ägare: Lena Karlsson, Grums

31/5 ÖREBRO SBTK BIS 44
1/6 NORRKÖPING BIR BIG-1 29
20/7 ASKERSUND BIR BIG-2 27
29/6 BORÅS BIR BIG-4 24
11/5 LIDKÖPING BIR 23
Summa 147

……………………………………………………………

2.
SE o FI UCH LP I RLD N
VETERINÄRSTUGANS AMERIGO
f. 2012-07-05
e. Chandis Victor
u. Veterinärstugans Rocking Selma
Uppfödare: Lena Åborg, Södertälje
Ägare: Louise Tardén, Luleå

6/7 PITEÅ BIR 23
18/5 PITEÅ BIR 17
28/6 GÄLLIVARE BH-2 9
6/1 GÖTEBORG BH-3 9
14/6 VÄNNÄS BIM 8
Summa  66

……………………………………………………………

3.
SE UCH
KANDANSA BUGG
f. 2010-07-09
e. Ch Lillfjällets Manne
u. LP I Chandis Stella
Uppfödare: Elisabet Månsson, Kalmar
Ägare: Stina & Daniel Johansson, Kalmar

31/5 ÖREBRO SBTK BH-4 26
1/11 VÄXJÖ BH-2 13
16/8 ESKILSTUNA BIM 12
 17/8 NORRKÖPING BH-2 12
Summa  63

……………………………………………………………

4.
INT, NORD o FI UCH SE V-04 SE VV-14
CHRINGEL’S STAR KRISTOFFER
f. 2002-10-06
e. Ch Bogerudmyra’s Lage
u. Chringel’s Star Hanna
Uppfödare: Ingela & Christer Ehrnbecker, Grästorp
Ägare: & Daniel Johansson, Kalmar

31/5 ÖREBRO SBTK BH-2 30
17/8 NORRKÖPING BIR 22
1/11 VÄXJÖ BH-3 9
Summa 61

……………………………………………………………

5.
LILLFJÄLLETS ENZO SUNDE JANSSON
f. 2013-09-29
e. Bogerudmyra’s Mattis
u. Bogerudmyra’s Tinta
Uppfödare & ägare: Inger Jansson, Östersund

23/8 ÖVERKALIX BIR 21
12/7 ALFTA BIR 17
2/8 SVENSTAVIK BH-2 8
11/10 SUNDSVALL BH-2 8
Summa  54

……………………………………………………………

6.
PEPPERGARDEN’S HÄRLIGE HASSAN
f. 2013-04-30
e. Ch Dallas Cowboy
u. Peppergarden’s Norma Jean
Uppfödare: Agneta Muhr, Örebro
Ägare: Patrik Danielsson, Kumla

18/4 KISTA BIM 17
1/11 VÄXJÖ BIM 17
29/6 BORÅS BH-2 11
27/4 VÄSTERÅS BH-2 6
Summa 51

……………………………………………………………

7.
SHOWTEAM’S BEST DRESSED MAN
f. 2013-10-11
e. Ch Showteam’s After Dark
u. Ch Foxy Bab’s Bella Donna
Uppfödare: Lena Karlsson, Grums
Ägare: Helén Hulthén, Sala

12/7 TVÅÅKER BIR BIG-4 21
20/7 ASKERSUND BH-2 13
7/9 HÖGBO BH-2 7
1/11 VÄXJÖ BH-4 7
Summa 48

……………………………………………………………

8.
INT o NORD UCH EE CH NORD V-06 SE V-07 WW-08
LILLFJÄLLETS PRINCE RODI
f. 2004-05-03
e. Ch Bogerudmyra’s Sölve
u. Bogerudmyra’s Vera-Josefin
Uppfödare & ägare: Inger E-dotter Jansson, Östersund

31/5 ÖREBRO SBTK BH-3 28
2/8 SVENSTAVIK BIR 19
Summa 47

……………………………………………………………

9.
INDIAN’S KING CASPIAN
f. 2013-09-20
e. Ch Bogerudmyra’s Nils
u. Black Indian’s Ability One
Uppfödare: Marian Hansen, Norge
Ägare: Ammy Steen, Bredared

1/8 JÖNKÖPING BH-2 11
1/8 JÖNKÖPING BH-2 11
3/8 JÖNKÖPING BH-2 11
 11/7 TVÅÅKER BH-2 10
Summa 43

……………………………………………………………

10.
QUIGGIN’S PHARAOAH’S GUARDIAN
f. 2012-11-07
e. Ch Tam-Ra’s Mega Millionaire
u. Ch Quiggin’s Pepita Picanta
Uppfödare: Igor Mioč, Kroatien
Ägare: Viktoria Ramström, Vallentuna

6/1 GÖTEBORG BH-2 12
5/1 GÖTEBORG BH-3 8
1/8 JÖNKÖPING BH-3 8
3/8 JÖNKÖPING BH-3 8
7/9 HÖGBO BH-3 4
Summa 40

ÅRETS BOSTON,
BIM TIKAR

1.
C.I.B. SE o DK UCH EE CH HR JCH
FOXY BAB’S BELLA DONNA
f. 2011-05-01
e. Ch Kip’s Bonito Borricho
u. Weywood’s Rich Heritage
Uppfödare: Mary Veronica Lipczynski, Italien
Ägare: Lena Karlsson, Grums

31/5 ÖREBRO SBTK BIM 30
11/5 LIDKÖPING BIM 16
29/6 BORÅS BIM 16
18/5 HÄSSLEHOLM BIM 13
8/6 VÄNERSBORG BT-2 13
Summa 88

……………………………………………………………

2.
PRETTY POISON KICKI
f. 2013-01-26
e. Explozen’s Brother Louie
u. Ch Pretty Poison Julia
Uppfödare & ägare: Viktoria Ramström, Vallentuna

5/1 GÖTEBORG BIR 28
14/12 STOCKHOLM BT-4 21
1/6 NORRKÖPING BIM 14
3/8 JÖNKÖPING BT-2 10
7/9 HÖGBO BT-2 7
Summa 80

……………………………………………………………

3.
SE UCH
PRETTY POISON JULIA
f. 2011-02-22
e. Ch Chandis Oskar
u. Ch Leila Idol Park
Uppfödare & ägare: Viktoria Ramström, Vallentuna

14/12 STOCKHOLM BT-3 22
12/4 SUNDSVALL BIR 19
28/4 KISTA BT-2 15
6/1 GÖTEBORG BT-4 11
1/6 NORRKÖPING BT-3 6
Summa 73

……………………………………………………………

4.
SHOWTEAM’S BETTY BOOP
f. 2013-10-11
e. Ch Showteam’s After Dark
u. Ch Foxy Bab’s Bella Donna
Uppfödare: Lena Karlsson, Grums
Ägare: Mia Tegbrant, Mölnlycke

11/7 TVÅÅKER BT-2  15
12/7 TVÅÅKER BIM  13
2/8 JÖNKÖPING BT-2  11
30/8 VISBY BIM  10
23/8 LJUNGSKILE BT-3  10
Summa  59

……………………………………………………………

5.
SE UCH
CHRINGEL’S STAR XENIA
f. 2012-02-28
e. Lundstadgården’s Romario
u. Ch Chringel’s Star Viola
Uppfödare & ägare: Ingela & Christer Ehrnbecker, Grästorp

8/6 VÄNERSBORG BIM 17
17/8 NORRKÖPING BIM 13
11/5 LIDKÖPING BT-2 13
23/8 LJUNGSKILE BT-2 13
Summa 56

……………………………………………………………

6.
SE UCH
MTNVIEWS HOT TODDY AT AMULET GOLDEN
f. 2012-05-08
e. Ch Dorkay’s Hot Vegas Nights
u. Ch Sunglos Galloping Glitz
Uppfödare: Catherine Jones, USA
Ägare: Birgitta Du Rées, Huddinge

13/9 ESLÖV BIR 23
23/8 LJUNGSKILE BIR 21
29/6 BORÅS BT-4 8
Summa 52

……………………………………………………………

7.
DENIRO SHOOTING STAR IN COSMOS
f. 2012-10-31
e. Ch Bo-K’s Walk In The Park
u. Ch Barroco’s At Deniro
Uppfödare: Cressida & Dennis Sciberras, Malta
Ägare: Anna Lena Angeria, Kalix
7/9 HÖGBO BIR 17
14/9 GIMO BIR 17
23/8 ÖVERKALIX BIM 17
Summa 51

……………………………………………………………

8.
QUEEN-MARGRETH
f. 2010-09-13
e. Ch Lillfjällets Onne Bienje
u. Ch Korpenhofs Smolly Dream
Uppfödare: Ingrid Strindlund, Föllinge
Ägare: Inger Jansson, Östersund

31/5 ÖREBRO SBTK BT-2 28
2/8 SVENSTAVIK BIM 11
11/10 SUNDSVALL BT-2 10
Summa 49

……………………………………………………………

9.
SE JV-13 SE V-13
OELANDICA’S TOSCA
f. 2013-02-07
e. Ch Kennedy’s Wild Rock N’Roll With Hessenvilla
u. Ch Oelandica’s Renata Tebaldi
Uppfödare: Ulla Severin, Mörbylånga
Ägare: Jan Brolin, Sollentuna

14/12 STOCKHOLM BT-2 25
20/7 ASKERSUND BIM 14
27/4 VÄSTERÅS BT-2 9
Summa 48

……………………………………………………………

10.
SE UCH
BLACK INDIAN’S EYE CANDY
f. 2011-12-20
e. Ch Kip’s Bonito Borricho
u. Black Indian’s Qinkey Shadow
Uppfödare & ägare: Marian Hansen, Norge

8/3 STRÄNGNÄS BIR 21
5/1 GÖTEBORG BT-2 18
11/5 LIDKÖPING BT-4 8
Summa 47

ÅRETS VETERAN, 
BIR HANAR

1.
INT, NORD o FI UCH SE V-04
CHRINGEL’S STAR KRISTOFFER
f. 2002-10-06
e. Ch Bogerudmyra’s Lage
u. Chringel’s Star Hanna
Uppfödare: Ingela & Christer Ehrnbecker, Grästorp
Ägare: Stina & Daniel Johansson, Kalmar

31/5 ÖREBRO SBTK BIR-VET 21
17/8 NORRKÖPING BIR-VET 10
1/11 VÄXJÖ BIR-VET 10
Summa 41

……………………………………………………………

2.
SE o FI UCH VWW-14
ZTASS ZUNE
f. 2004-05-17
e. Ch Oelandica’s Juha
u. Ch Sirolas Charming Zonett
Uppfödare: Monika Olczak & Peter Westerberg, Västerhaninge
Ägare: Taru Ylikylä, Solna

25/5 ÖSTERBYBRUK BIR-VET 11
18/4 KISTA BIR-VET 10
Summa 30

……………………………………………………………

3.
INT o NORD UCH EE CH NORD V-06 SE V-07 WW-08
LILLFJÄLLETS PRINCE RODI
f. 2004-05-03
e. Ch Bogerudmyra’s Sölve
u. Bogerudmyra’s Vera-Josefin
Uppfödare & ägare: Inger E-dotter Jansson, Östersund

2/8 SVENSTAVIK BIR-VET 10
31/5 ÖREBRO SBTK BH-2-VET 9
Summa 19

……………………………………………………………

4.
SE UCH
BIG BOOSTER’S EAGLE
f. 2005-08-10
e. Ch Pick Pocket Du Grand Fresnoy
u. Big Booster’s Bizzy-Bee
Uppfödare & ägare: Eva Borin, Älvsjö

31/5 ÖREBRO SBTK BH-3-VET 6
Summa 6

……………………………………………………………

5.
SE o NO UCH
YANKEE’S NEVERENDING STORY
f. 2005-08-06
e. Ch Nnamtrah Match Maker
u. Ch Yankee’s Indian Love Call
Uppfödare: Ewy Andersson, Örebro
Ägare: Mari Louise Merefjäll & Lars-Åke Jansson, Nyköping

31/5 ÖREBRO SBTK BH-4-VET 4
Summa 4

ÅRETS VETERAN,
BIM TIKAR


1.
SE UCH
YANKEE’S HONEY SUCKLE ROSE
f. 2003-05-23
e. Ch Ultraschall Oranjelust Vom Hengstbachtal
u. Ch Yankee’s Comtess Celine Dion
Uppfödare: Ewy Andersson, Örebro
Ägare: Eva Borin, Älvsjö

31/5 ÖREBRO SBTK BIM-VET 12
Summa 12

……………………………………………………………

2.
C.I.B. NORD UCH, EE, LT, LV, BY, RU, US CH KBHV-08
BARROCO’S UNIQUE
f. 2006-05-24
e. Ch Oui’s The One
u. Barroco’s My Fair Lady
Uppfödare & ägare: Tarja Hyvärinen, Finland

14/12 STOCKHOLM BIR-VET 11
Summa 11

……………………………………………………………

3.
INT, SE o NO UCH EE CH SE V-07 SE V-09
LILLFJÄLLETS ONNIE-SISSEL
f. 2003-12-10
e. Ch Rahnee Dhao’s Axa
u. Ch Lillfjällets Onnte Nasti Tonje
Uppfödare & ägare: Inger E-dotter Jansson, Östersund

31/5 ÖREBRO SBTK BT-2-VET 9
Summa 9

……………………………………………………………

4.
SE o DK UCH
OELANDICA’S NATTENS DROTTNING
f. 2005-12-31
e. Ch Kc’s Rocket Man
u. Ch Oelandica’s Mirella Freni
Uppfödare: Ulla Severin, Mörbylånga
Ägare: Marianne Eriksson, Uppsala

31/5 ÖSTERBYBRUK BIM-VET 7
Summa 7

……………………………………………………………

5.
SVARTSKOGENS GABRIELLA
f. 2005-07-01
e. Alexander
u. Ch Svartskogens Demi Moor
Uppfödare: Gun o Sven Erik Malmberg, Valbo
Ägare: Ethel Adolfsson, Ruda

31/5 ÖREBRO SBTK BT-3-VET 6
Summa 6

……………………………………………………………

6.
PRETTY HR SZOLDRA
f. 2004-12-15
e. Ch Texas Ranger Du Grand Fresnoy
u. Ch Daria Gedanus
Uppfödare: Daniel Domagalski, Polen
Ägare: Helen Nylander, Hässelby

31/5 ÖREBRO SBTK BT-4-VET 4
Summa 4

ÅRETS BOSTON,
BIR HANAR


1.
C.I.B. NORD o FI UCH CH CH HR CH NO JV-11 NO V-11 SE V-12 AMSTERDAM W-12 NO V-13 NORD V-13 EUROPA W-13
SHOWTEAM’S AFTER DARK
f. 2011-01-22
e. Ch Our Flowers Alberich
u. Ch Yankee’s Princess Diamond

Uppfödare & ägare: Lena Karlsson, Hisings Kärra

11/5 ESKILSTUNA SBTK BH-2 32
3/1 GÖTEBORG BIR BIG-2 31
7/9 BÖDA BIR BIG-2 30
15/9 SOFIERO BIR BIG-2 29
13/7 TVÅÅKER BIR BIG-2 27
Summa 149

……………………………………………………………

2.
NORD UCH IT JCH SE V-13 HeW-13
DALLAS COWBOY
f. 2011-11-25
e. Washington de C Del Pons Aureoli
u. Liberty Del Pons Aureoli
Uppfödare: Roberta Bettoni, Italien
Ägare: Roberta Bettoni, Italien & Marit Jenssen, Norge

11/5 ESKILSTUNA SBTK BIS 47
15/6 VÄNNÄS BIR 22
7/12 STOCKHOLM BIM 22
3/8 SVENSTAVIK BH-2 6
12/5 LIDKÖPING BH-2 5
Summa  102

……………………………………………………………

3.
INT o NORD UCH EE CH NORD V-06 SE V-07 WW-08
LILLFJÄLLETS PRINCE RODI
f. 2004-05-03
e. Ch Bogerudmyra’s Sölve
u. Bogerudmyra’s Vera-Josefin
Uppfödare & ägare: Inger E-dotter Jansson, Östersund

11/5 ESKILSTUNA SBTK BH-4 28
29/6 GÄLLIVARE BIR 22
3/8 SVENSTAVIK BIR 22
 7/12 STOCKHOLM BH-3 16
 18/5 PITEÅ BIM 12
Summa  100

……………………………………………………………

4.
C.I.B. NORD o FI UCH NORD JV-11
EXPLOZEN’S TOM COLLINS
f. 2011-01-23
e. Ch Kennedy’s Wild Romeo At Chatojo
u. Barroco’s Classic Guest
Uppfödare & ägare: Myriam Hedman, Nyköping

11/5 ESKILSTUNA SBTK BH-3 29
1/11 VÄXJÖ BIR 28
9/3 STRÄNGNÄS BIR 19
20/7 KÖPING BIM 12
24/3 MALMÖ BIM 10
Summa 98

……………………………………………………………

5.
US CH
BOGERUDMYRA’S VAGN
f. 2012-04-05
e. Renea’s Razz Ma Taz
u. Notting Hill Olga Av Bogerudmyra
Uppfödare: Marit Sunde, Norge
Ägare: Anna & Nils-Arne Törnlöv, Mariefred

7/7 ALFTA BIR 14
1/9 STOCKHOLM BIR 14
9/6 VÄNERSBORG BH-2 10
30/6 BORÅS BH-2 10
15/6 VÄNNÄS BH-3  8
Summa  56

……………………………………………………………

6.
CA CH US CH
SITO’S HAVE A DREAM AT MTNVIEW
f. 2010-12-06
e. Ch Kennedy’s Rhinestone Cowboy At Mtnv
u. Sito’s Dutchess Of Dior
Uppfödare: L Penner Courtney, Canada
Ägare: Birgitta Du Rées, Huddinge

28/5 VÄSTERÅS BIR 22
11/8 ASKERSUND BIR 17
31/3 KISTA BH-2 11
Summa 59

……………………………………………………………

7.
BRINGEMOS WILD AX MAN
f. 2011-08-15
e. Ch Kennedy’s Wild Romeo At Chatojo
u. Wildax Ooh Ecky Shoelace
Uppfödare & ägare: Susanne Bringemo, Norrtälje

16/6 AVESTA BIR 11
9/3 STRÄNGNÄS BH-2 8
8/9 HÖGBO BIM 8
2/6 NORRKÖPING BH-2 7
Summa 34

……………………………………………………………

8.
ROSTELLIS BUDDAH
f. 2012-04-23
e. Ch Explozen’s Tom Collins
u. Kordulka Od Kopce Zebina
Uppfödare: Anna Junman, Hölö
Ägare: Amanda Dahlgren, Sundsvall

27/7 RANSÄTER BIM 14
20/7 KÖPING BH-2 9
31/3 KISTA BH-3 8
Summa 31

……………………………………………………………

9.
SE UCH UY CH
PRETTY POISON JULIUS
f. 2011-02-22
e. Ch Chandis Oskar
u. Ch Leila Idol Park
Uppfödare: Viktoria Ramström, Vallentuna
Ägare: Viktoria Ramström, Vallentuna & Stig Johansson, Stockholm

13/7 TVÅÅKER BH-2 10
1/11 VÄXJÖ BH-3 9
12/7 TVÅÅKER BH-3 8
Summa 27

……………………………………………………………

10.
SE UCH
KANDANSA BUGG
f. 2010-07-09
e. Ch Lillfjällets Manne
u. LP I Chandis Stella
Uppfödare: Elisabet Månsson, Kalmar
Ägare: Stina & Daniel Johansson, Kalmar

2/6 NORRKÖPING BIR 15
10/8 RONNEBY BIM 11
Summa 26

ÅRETS BOSTON,
BIM TIKAR

1.
BLACK INDIAN’S EYE CANDY
f. 2011-12-20
e. Ch Kip’s Bonito Borricho
u. Black Indian´s Qinkey Shadow
Uppfödare & ägare: Marian Hansen, Norge

7/12 STOCKHOLM BT-2 22
30/6 BORÅS BIM 16
12/7 TVÅÅKER BT-2 15
8/9 HÖGBO BT-2 12
15/9 SOFIERO BT-3 9
Summa 74

……………………………………………………………

2.
SE UCH
PRETTY POISON JULIA
f. 2011-02-22
e. Ch Chandis Oskar
u. Ch Leila Idol Park
Uppfödare & ägare: Viktoria Ramström, Vallentuna

11/5 ESKILSTUNA SBTK BIM 34
1/11 VÄXJÖ BIM 20
26/5 ÖSTERBYBRUK BIR 14
29/6 GÄLLIVARE BT-3 4
Summa 72

……………………………………………………………

3.
INT. SE o NO UCH EE CH SE V-07 SE V-09
LILLFJÄLLETS ONNIE-SISSEL
f. 2003-12-10
e. Ch Rahnee Dhao’s Axa
u. Ch Lillfjällets Onnte Nasti Tonje
Uppfödare & ägare: Inger E-dotter Jansson, Östersund

11/5  ESKILSTUNA SBTK BT-3 29
18/5 PITEÅ BIR 21
29/6 GÄLLIVARE BIM 11
3/8 SVENSTAVIK BT-3 9
Summa 70

……………………………………………………………

4.
SE o DK UCH HR JCH
FOXY BAB’S BELLA DONNA
f. 2011-05-01
e. Ch Kip’s Bonito Borricho
u. Weywood’s Rich Heritage
Uppfödare: Mary Veronica Lipczynski, Italien
Ägare: Lena Karlsson, Hisings Kärra

12/5 LIDKÖPING BIR  18
3/1 GÖTEBORG BT-2  13
9/6 VÄNERSBORG BIM  12
13/7 TVÅÅKER BIM  12
25/8 VISBY BIM  11
Summa  66

……………………………………………………………

5.
C.I.B. o NORD UCH
EXPLOZEN’S ASTA THE RISING STAR
f. 2011-03-09
e. Ch Barroco’s Bergerac
u. Nordic Flavour T Q’s Doris
Uppfödare & ägare: Myriam Hedman, Nyköping

20/7 KÖPING BIR 23
24/3 MALMÖ BIR 20
1/11 VÄXJÖ BT-3 15
Summa 58

……………………………………………………………

6.
RLD N
YOU AND ME DOLCE VITA
f. 2011-07-15
e. Ch Chandis Oskar
u. SickingesTuva
Uppfödare: Johanna Sjöstedt, Lilla Edet
Ägare: Mia Tegbrant, Mölnlycke

1/11 VÄXJÖ BT-4 14
30/6 BORÅS BT-2 13
24/3 MALMÖ BT-2 9
13/7 TVÅÅKER BT-2 9
12/7 TVÅÅKER BT-4 9
Summa 54

……………………………………………………………

7.
SE UCH
RUDE BOYZ’ AMERICA
f. 2010-05-11
e. Ch Kennedy’s Wild Romeo At Chatojo
u. Barroco’s Yes I’m Perfect
Uppfödare & ägare: Taru Ylikylä, Solna

7/12 STOCKHOLM BT-3 19
15/9 SOFIERO BT-2 12
24/8 VISBY BIM 11
25/8 VISBY BT-3 4
Summa 26

……………………………………………………………

8.
SE o DK UCH SE V-11
CHANDIS WIKTUALIA
f. 2010-11-14
e. Ch Barroco’s Bergerac
u. Ch Chandis Skrållan
Uppfödare: Catharina Franzén, Degerfors
Ägare: Hans Håkansson, Löberöd

27/7 RANSÄTER BIR 25
11/8 ASKERSUND BT-2 7
7/9 BÖDA BT-3 6
18/8 NORRKÖPING BT-4 5
Summa 43

……………………………………………………………

9.
CALISTA’S HALEY HOT AS HELL
f. 2011-11-30
e. Ch Top Boston’s Easy To Love
u. Ch Barroco’s Dolce Vita
Uppfödare: Martina & Daniel Egerbrandt, Järvsö
Ägare: Martina Egerbrandt, Järvsö

12/10 SUNDSVALL BIR 21
17/8 ESKILSTUNA BIM 17
7/7 ALFTA BT-3 3
Summa 41

……………………………………………………………

10.
MAGLINDS DANCING DAFFODIL
f. 2012 11 20
e. Ch Barroco’s Bergerac
e. Calista’s Gorgeous Georgia
Uppfödare & ägare: Magdalena Lind, Åkers Styckebruk

8/9 HÖGBO BIR 20
1/11 VÄXJÖ BT-2 18
Summa 38

ÅRETS VETERAN,
BIR HANAR

1.
INT o NORD UCH EE CH NORD V-06 SE V-07 WW-08
LILLFJÄLLETS PRINCE RODI
f. 2004-05-03
e. Ch Bogerudmyra’s Sölve
u. Bogerudmyra’s Vera-Josefin
Uppfödare & ägare: Inger E-dotter Jansson, Östersund

3/8 SVENSTAVIK BIR-VET BIG-4 13
28/4 VÄSTERÅS BIR-VET 11
29/6 GÄLLIVARE BIR-VET 11
15/6 VÄNNÄS BIR-VET 10
7/12 STOCKHOLM BIR-VET 10
Summa 55

……………………………………………………………

2.
INT, NORD o FI UCH SE V-08
CHRINGEL’S STAR KORNELIUS
f. 2002-10-06
e. Ch Bogerudmyra’s Lage
u. Chringel’s Star Hanna
Uppfödare: Ingela & Christer Ehrnbecker, Grästorp
Ägare: Agneta Tingström, Mölndal

3/1 GÖTEBORG BIR-VET 10
9/6 VÄNERSBORG BIR-VET 10
13/7 TVÅÅKER BIR-VET 10
Summa 30

……………………………………………………………

3.
SE o FI UCH
ZTASS ZUNE
f. 2004-05-17
e. Ch Oelandica’s Juha
u. Ch Sirolas Charming Zonett
Uppfödare: Monika Olczak & Peter Westerberg, Västerhaninge
Ägare: Taru Ylikylä, Solna

24/8 VISBY BIR-VET 10
25/8 VISBY BIR-VET 10
Summa 20

……………………………………………………………

4.
INT, NORD o FI UCH SE V-04
CHRINGEL’S STAR KRISTOFFER
f. 2002-10-06
e. Ch Bogerudmyra’s Lage
u. Chringel’s Star Hanna
Uppfödare: Ingela & Christer Ehrnbecker, Grästorp
Ägare: Stina & Daniel Johansson, Kalmar

7/9 BÖDA BIR-VET 12
Summa 12

……………………………………………………………

5.
SE UCH
BIG BOOSTER’S EAGLE
f. 2005-08-10
e. Ch Pick Pocket Du Grand Fresnoy
u. Big Booster’s Bizzy-Bee
Uppfödare & ägare: Eva Borin, Älvsjö

7/9 BÖDA BH-2-VET 5
Summa 5

ÅRETS VETERAN,
BIM TIKAR

1.
INT, SE o NO UCH EE CH SE V-07 SE V-09
LILLFJÄLLETS ONNIE-SISSEL
f. 2003-12-10
e. Ch Rahnee Dhao’s Axa
u. Ch Lillfjällets Onnte Nasti Tonje
Uppfödare & ägare: Inger E-dotter Jansson, Östersund

11/5 ESKILSTUNA SBTK BIR-VET 18
18/5 PITEÅ BIR-VET 11
29/6 GÄLLIVARE BIM-VET 7
3/8 SVENSTAVIK BIM-VET 7
Summa 43

……………………………………………………………

2.
INT o NORD UCH, NORD V-05, SE V-06, NORD V-07, WW-08
CHANDIS MADICKEN
f. 2003-05-12
e. Levrasjöns Alfred
u. Ch Chandis Kajsa Kavat
Uppfödare & ägare: Catharina Franzén, Degerfors

30/6 BORÅS BIR-VET 11
Summa 11

……………………………………………………………

3.
SE UCH
YANKEE’S HONEY SUCKLE ROSE
f. 2003-05-23
e. Ch Ultraschall Oranjelust Vom Hengstbachtal
u. Ch Yankee’s Comtess Celine Dion
Uppfödare: Ewy Andersson, Örebro
Ägare: Eva Borin, Älvsjö

7/9 BÖDA BIM-VET 7
Summa 7

ÅRETS BOSTON,
BIR TIKAR

1.        
INT NORD o DK UCH SE V-10 KBHV-11 NO V-11 NORD V-11 KBHV-12
BRIGHT & BRINDLE’S TOP OF THE LINE
f. 2008-12-28
e. Ch Bright & Brindle’s Eternal Flame
u. Charisma’s Joy At Bright & Brindle
Uppfödare & ägare: Janne Simonsen, Norge

19/5 JÖNKÖPING SBTK BIS 46
7/1 GÖTEBORG BIR 28
8/1 GÖTEBORG BIR 28
12/8 ASKERSUND BIR 26
6/7 TVÅÅKER BIR 23
Summa 151

……………………………………………………………

2.
RUDE BOYZ’ AMERICA
f. 2010-05-11
e. Ch Kennedy’s Wild Romeo At Chatojo
u. Barroco’s Yes I´M Perfect
Uppfödare: Taru Ylikylä, Solna
Ägare: Åsa Benitez, Haninge

31/8 HÖGBO BIR 24
27/5 ÖSTERBYBRUK BIM 18
26/12 STOCKHOLM BT-3 17
26/5 VALLENTUNA BT-2 15
1/9 HÖGBO BT-2 14
Summa 88

……………………………………………………………

3.
EXPLOZEN’S ASTA THE RISING STAR
f. 2011-03-09
e. Ch Barroco’s Bergerac
u. Ch Nordic Flavour T Q’s Doris
Uppfödare & ägare: Mimmi Hedman, Nyköping
Ägare: Lena Karlsson, Hisings Kärra

2/11 VÄXJÖ BIR 22
8/1 GÖTEBORG BT-2 16
17/3 MALMÖ BIM 13
7/1 GÖTEBORG BT-4 12
15/4 SUNDSVALL BT-2 10
Summa 73

……………………………………………………………

4.
FOXY BAB’S BELLA DONNA
f. 2011-05-01
e. Ch Kip’s Bonito Borricho
u. Weywood’s Rich Heritage
Uppfödare: Mary Veronica Lipczynski, Italien
Ägare: Lena Karlsson, Hisings Kärra

12/8 ASKERSUND BT-2 16
16/12 STOCKHOLM BT-4 16
20/5 HÄSSLEHOLM BIM 13
10/6 VÄNERSBORG BIM 13
6/7 TVÅÅKER BT-2 13
Summa 71

……………………………………………………………

5.
KINGSLINE TALKATIVE
f. 2011-06-25
e. Jayrock Talkin Texas
u. Kingsline Bowdacious
Uppfödare: B E & F J King, England
Ägare: Ann-Britt Strömberg, Skellefteå

15/7 PITEÅ BIR 24
5/8 ÖVERKALIX BIR 16
20/5 PITEÅ BIR 15
30/6 GÄLLIVARE BIM 13
Summa 68

……………………………………………………………

6.
PRETTY POISON JULIA
f. 2011-02-22
e. Ch Chandis Oskar
u. Leila Idol Park
Uppfödare & ägare: Viktoria Ramström, Vallentuna

19/5 JÖNKÖPING SBTK BT-2 27
26/5 VALLENTUNA BT-2 18
25/8 VISBY BT-2 13
18/8 ESKILSTUNA BT-3 8
Summa 66

……………………………………………………………

7.
TOP BOSTON’S GO WITH THE FLOW
f. 2011-01-16
e. Ch Ufo Hunter Torques
u. Ch Elisabeth Taylor Du Grand Fresnoy
Uppfödare: Barbara & Pavel Drozd, Knislinge
Ägare: Marie-Louise Merefjäll, Nyköping

9/4 VÄSTERÅS BIM 15
2/11 VÄXJÖ BT-2 11
3/6 NORRKÖPING BIM 10
21/7 KÖPING BT-2 10
1/17 BORÅS BT-4 6
Summa 52

……………………………………………………………

8.
INT, SE o NO UCH EE CH SE V-07 SE V-09
LILLFJÄLLETS ONNIE-SISSEL
f. 2003-12-10
e. Ch Rahnee Dhao’s Axa
u. Ch Lillfjällets Onnte Nasti Tonje
Uppfödare & ägare: Inger E-dott
Ägare: Hans Håkansson, Löberöd

2/9 HÖGBO BIM 14
31/8 HÖGBO BT-2 13
1/9 HÖGBO BT-3 10
14/10 SUNDSVALL BT-2 9
Summa 46

……………………………………………………………

9.
CHANDIS WIKTUALIA
f. 2010-11-14
e. Ch Barroco’s Bergerac
u. Ch Chandis Skrållan
Uppfödare: Catharina Franzén, Degerfors
Ägare: Hans Håkansson, Löberöd

7/7 ALFTA  BIR 17
 15/7  PITEÅ  BT-2 14
 26/8  VISBY  BIM 9
Summa 40

……………………………………………………………

10.
YOU AND ME DIAMOND DOG
f. 2011-07-15
e. Ch Chandis Oskar
u. Sickinges Tuva
Uppfödare & ägare: Johanna Sjöstedt, Lilla Edet

11/8  RONNEBY BIR 14
25/8  LJUNGSKILE BIM  13
6/5  LIDKÖPING BT-3  10
Summa  37

ÅRETS BOSTON,
BIM HANAR


1.
HR CH NO JV-11 NO V-11 SE V-12 AMSTERDAM W-12
SHOWTEAM’S AFTER DARK
f. 2011-01-22
e. Ch Our Flowers Alberich
u. Ch Yankee’s Princess Diamond
Uppfödare & ägare: Lena Karlsson, Hisings Kärra

10/6 VÄNERSBORG BIR 23
16/12 STOCKHOLM BIM 23
1/7 BORÅS BIR 22
7/7 TVÅÅKER BIR 22
19/8 NORRKÖPING BIM 21
Summa 111

……………………………………………………………

2.
NORD JV-11
EXPLOZEN’S TOM COLLINS
f. 2011-01-23
e. Ch Kennedy’s Wild Romeo At Chatojo
u. Barroco’s Classic Guest
Uppfödare & ägare: Myriam Hedman, Nyköping

1/9 HÖGBO BIR 25
21/7 KÖPING BIR 23
25/8 LJUNGSKILE BIR 22
15/4 SUNDSVALL BIR 21
3/6 NORRKÖPING BIR 17
Summa 108

……………………………………………………………

3.
SE UCH
YOU AND ME TROUBLE
f. 2009-01-24
e. Lensjön’s Tin-Tin
u. Sickinges Tuva
Uppfödare: Johanna Sjöstedt, Lilla Edet
Ägare: Linda Gustafsson, Göteborg

19/5 JÖNKÖPING BH-4 27
8/1 GÖTEBORG BH-2 17
7/1 GÖTEBORG BH-3 14
6/5 LIDKÖPING BIM 14
12/8 ASKERSUND BIM 14
Summa 86

……………………………………………………………

4.
INT o NORD UCH EE CH NORD V-06 SE V-07 WW-08
LILLFJÄLLETS PRINCE RODI
f. 2004-05-03
e. SUCh Bogerudmyra’s Sölve
u. Bogerudmyra´s Vera-Josefin
Uppfödare & ägare: Inger E-dotter Jansson, Östersund

2/9 HÖGBO BIR 23
16/12 STOCKHOLM BH-2 20
4/8 SVENSTAVIK BIM 10
31/8 HÖGBO BH-2 10
14/1 SUNDSVALL BIM 10
Summa 73

……………………………………………………………

5.
SE o DK UCH RU CH
CHANDIS VICTOR
f. 2009-12-05
e. Ch Barroco’s Bergerac
u. Ch Chandis Ronja Rövardotter
Uppfödare: Catharina Franzén, Degerfors
Ägare: Catharina Franzén, Degerfors & Ekaterina Dolganova, Ryssland

27/5 ÖSTERBYBRUK BIR BIG-4 25
29/4 VÄSTERÅS BIR 24
21/7 KÖPING BH-2 12
26/5 VALLENTUNA BH-3 8
Summa 69

……………………………………………………………

6.
INT, NORD o FI SE UCH SE V-04
CHRINGEL’S STAR KRISTOFFER
f. 2002-10-06
e. Ch Bogerudmyra’s Lage
u. Chringel´s Star Hanna
Uppfödare: Ingela & Christer Ehrnbecker, Grästorp
Ägare: Stina & Daniel Johansson, Kalmar

19/5 JÖNKÖPING SBTK  BH-2 31
 19/8  NORRKÖPING  BH-2 8
 8/9  SOFIERO  BH-2 8
 11/8  RONNEBY  BIM 7
 2/11  VÄXJÖ  BH-2 7
Summa 61

……………………………………………………………

7.
S UCH
TOP BOSTON’S EASY TO LOVE
f. 2009-09-19
e. Ch Lillfjällets Manne
u. Lucilla Suburbanus
Uppfödare: Barbara & Pawel Drozd, Knislinge
Ägare: Sabina Backe, Vallåkra

17/3 MALMÖ BIR 21
8/1 GÖTEBORG BIM 20
6/7 TVÅÅKER BH-3 6
8/8 SOFIERO BH-3 3
Summa 50

……………………………………………………………

8.
NO o SE UCH
BRIGHT & BRINDLE’S ETERNAL FLAME
f. 2006-12-12
e. Ch Impression F’ Det Gamle Kejserrige
u. Ch Skin-Deep’s Alabama Song
Uppfödare & ägare: Janne & Glenn Simonsen, Rolvsøy, Norge

19/5 JÖNKÖPING SBTK BH-3 29
6/7 TVÅÅKER BH-3 9
7/7 TVÅÅKER BH-3 6
Summa 44

……………………………………………………………

9.
SE o DK UCH DK V-11
CHANDIS SKORPAN
f. 2008-05-30
e. Alexander
u. Ch Chandis Ofelia
Uppfödare: Catharina Franzén, Degerfors
Ägare: Hans Håkansson, Löberöd

26/8 VISBY BIR 15
15/7 PITEÅ BIM 13
7/7 ALFTA BIM 11
1/9 HÖGBO BH-4 3
Summa 42

……………………………………………………………

10.
SE UCH
LILLFJÄLLETS MILO TORNVING
f. 2010-01-26
e. Svartskogens Frodo
u. Ch Lillfjällets Martina
Uppfödare & ägare: Inger E-dotter Jansson, Östersund

16/12 STOCKHOLM BH-3 17
20/5 PITEÅ BIM 8
15/4 SUNDSVALL BH-2 7
4/8 SVENSTAVIK BH-2 6
Summa 38

ÅRETS VETERAN,
BIR HANAR

1.
INT NORD o FI UCH SE V-04
CHRINGEL´S STAR KRISTOFFER

f. 2002-10-06 e. Ch Bogerudmyra’s Lage u. Chringel´s Star Hanna
Uppfödare: Ingela & Christer Ehrnbecker, Grästorp Ägare: Stina & Daniel Johansson, Kalmar

19/5 JÖNKÖPING SBTK BIS-VET 14
11/8 RONNEBY BIR-VET 10
19/8 NORRKÖPING BIR-VET 10
8/9 SOFIERO BIR-VET 10
2/11 VÄXJÖ BIR-VET 10
Summa 54

……………………………………………………………

2.
INT o NORDUCH EECH NORDV-06 SE V-07 WW-08 SE V-09
LILLFJÄLLETS PRINCE RODI
f. 2004-05-03
e. SUCh Bogerudmyra’s Sölve
u. Bogerudmyra´s Vera-Josefin
Uppfödare & ägare: Inger E-dotter Jansson, Östersund

31/8 HÖGBO BIR-VET 11
1/9 HÖGBO BIR-VET 11
2/9 HÖGBO BIR-VET 11
14/10 SUNDSVALL BIR-VET 11
7/7 ALFTA BIR-VET 10
Summa 54

……………………………………………………………

3.
INT NORD o FI UCH SE V-04
CHRINGEL’S STAR KORNELIUS
f. 2002-10-06
e. Ch Bogerudmyra’s Lage
u. Chringel’s Star Hanna
Uppfödare: Ingela & Christer Ehrnbecker, Grästorp
Ägare: Agneha Tingström, Mölndal

6/5 LIDKÖPING BIR-VET 11
8/1 GÖTEBORG BIR-VET 10
29/4 VÄSTERÅS BIR-VET 10
10/6 VÄNERSBORG BIR-VET 10
19/5 JÖNKÖPING SBTK BH-2-VET 5
Summa 54

ÅRETS BOSTON,
BIM TIKAR

1.
INT, SE o NO UCH EE CH SE V-07 SE V-09
LILLFJÄLLETS ONNIE-SISSEL
f. 2003-12-10
e. Ch Rahnee Dhao’s Axa
u. Ch Lillfjällets Onnte Nasti Tonje
Uppfödare & ägare: Inger E-dotter Jansson, Östersund

16/12 STOCKHOLM BIR-VET 12
15/4 SUNDSVALL BIR-VET 10
31/8 HÖGBO BIM-VET 7
1/9 HÖGBO BIM-VET 7
2/9 HÖGBO BIM-VET 7
Summa 43

……………………………………………………………

2.
INT NORD o FI UCH NORD JV-04 NORD V-04
OELANDICA’S MIRELLA FRENI
f. 2003-10-17
e. Ch Nevicata’s Kevin Costner
u. Ch Oelandica’s Julia
Uppfödare & ägare: Ulla Severin, Mörbylånga

26/5  VALLENTUNA  BIR-VET 10
19/5  JÖNKÖPING SBTK  BT-2-VET  6
 Summa  16

……………………………………………………………

3.
YANKEE’S PENNY LANE
f. 1999-04-26
e. Ch Yankee’s Don Juan
u. Yankee’s Blue Moon
Uppfödare: Ewy Andersson, Örebro
Ägare: Eva Borin, Älvsjö

19/5 JÖNKÖPING SBTK BIM-VET 10
Summa 10

……………………………………………………………

4.
SE UCH
CHRINGEL’S STAR JUDITH
f. 2001-10-08
e. Ch Pick Pocket Du Grand Fresnoy
u. Ch Chringel’s Star Ingeborg
Uppfödare & ägare: Ingela & Christer Ehrnbecker, Grästorp

 6/5 JÖNKÖPING  BIM-VET 7
 Summa  7

ÅRETS BOSTON,
BIR TIKAR

1 .      
NO SE o DK UCH SE V-10 KBHV-11 NO V-11 NORD V-11
BRIGHT & BRINDLE’S TOP OF THE LINE
f. 2008-12-28
e. Ch Bright & Brindle’s Eternal Flame
u. Charisma’s Joy At Bright & Brindle
Uppfödare & ägare: Janne Simonsen, Norge

5/6 JÖNKÖPING SBTK BIS 49
10/12 STOCKHOLM BIR 40
29/7 RANSÄTER BIR 30
15/7 TVÅÅKER BIR 25
6/1 GÖTEBORG BIR 22
Summa 166

……………………………………………………………

2.
RUDE BOYZ’ AMERICA
f. 2010-05-11
e. Ch Kennedy’s Wild Romeo At Chatojo
u. Barroco’s Yes I’m Perfect
Uppfödare: Taru Ylikylä, Solna
Ägare: Åsa Benitez, Haninge

30/7 RANSÄTER BIR 33
5/6 JÖNKÖPING SBTK BT-4 31
27/8 VISBY BIR 21
16/4 VÄSTERÅS BIM 13
28/8 VISBY BT-2 10
Summa 108

……………………………………………………………

3.
C.I.B o NORD UCH
YANKEE’S PRINCESS DIAMOND
f. 2007-11-30
e. Ch Lillfjällets Prince Rodi
u. Ch Ch Yankee’s Indian Love Call
Uppfödare: Ewy Andersson, Örebro
Ägare: Lena Karlsson, Hisings Kärra

4/9 BÖDA BIR 27
10/11 STOCKHOLM BT-4 23
20/8 ESKILSTUNA BIR 24
31/7 RANSÄTER BT-2 20
5/11 VÄXJÖ BT-4 13
Summa 107

……………………………………………………………

4.
INT, SE o NO UCH EE CH SE V-07 SE V-09
LILLFJÄLLETS ONNIE-SISSEL
f. 2003-12-10
e. Ch Rahnee Dhao’s Axa
u. Ch Lillfjällets Onnte Nasti Tonje
Uppfödare & ägare: Inger E-dotter Jansson, Östersund

5/6 JÖNKÖPING SBTK BT-2 34
19/6 AVESTA BIR 15
9/10 SUNDSVALL BT-2 11
17/7 PITEÅ BT-2 10
6/8 SVENSTAVIK BT-2 10
Summa 80

……………………………………………………………

5.
NORD UCH
CHANDIS UNDERBARA GRETA
f. 2009-05-04
e. Ch Big Booster’s Eagle
u. Ch Chandis Ronja Rövardotter
Uppfödare: Catharina Franzén, Degerfors
Ägare: Myriam Hedman, Nyköping

18/9 HÖGBO BIR 22
10/9 GIMO BIR 17
7/8 VALLENTUNA BIR 15
20/8 ESKILSTUNA BT-4 10
21/8 NORRKÖPING BT-4 9
Summa 73

……………………………………………………………

6.
SE UCH
HAMJONS LITTLE DIANA
f. 2009-08-23
e. Ch Bright & Brindle’s Eternal Flame
u. Svartskogens Hillevi
Uppfödare & ägare: Bernt Hammarlind, Falun

10/12 STOCKHOLM BT-2 28
18/9 HÖGBO BT-2 14
29/5 ÖSTERBYBRUK BT-2 9
16/4 VÄSTERÅS BT-3 6
28/5 VALLENTUNA BT-3 5
Summa 62

……………………………………………………………

7.
INT o NORD UCH NORD V-05 NORD V-07 SE V-06 WW-08 NORD VV-11
CHANDIS MADICKEN
f. 2003-05-12
e. Levrasjöns Alfred
u. Levrasjöns Alfred
Uppfödare & ägare: Catharina Franzén, Degerfors

10/12 STOCKHOLM BT-3 25
20/8 ESKILSTUNA BT-2 16
21/8 NORRKÖPING BT-2 16
Summa 57

……………………………………………………………

8.
SE V-11
CHANDIS WIKTUALIA
f. 2010-11-14
e. Ch Barroco’s Bergerac
u. Ch Chandis Skrållan
Uppfödare: Catharina Franzén, Degerfors
Ägare: Hans Håkansson, Löberöd

21/8 NORRKÖPING BIR 29
28/8 VISBY BIR 21
Summa 50

……………………………………………………………

9.
C.I.B. FI, SE o BY UCH, BY, LV o EE J-CH
BARROCO’S BABY DOLL
f. 2008-04-28
e. Ch Flashpoints Cosmic Ray
u. Ch Barroco’s Unique
Uppfödare: Barroco’s Unique
Ägare: Anne Ahokas, Helsingfors, Finland

31/7 RANSÄTER  BIR 33
30/7 RANSÄTER  BT-3 17
Summa 50

……………………………………………………………

10.
HAMJONS LITTLE DAISY
f. 2009-08-23
e. Ch Bright & Brindle’s Eternal Flame
u. Svartskogens Hillevi
Uppfödare: Bernt Hammarlind, Falun
Ägare: Sol-Britt Magnusson, Linköping

5/6  JÖNKÖPING SBTK BT-3 32
4/9  BÖDA BT-3  13
4/6  NORRKÖPING BT-4 4
Summa 49

ÅRETS BOSTON,
BIM HANAR

1.        
US CH NO SE DK o FI UCH KBHV-11 HE V-11 PL V-11
MTN. VIEW’S CASINO ROYALE
f. 2007-04-08
e. Ch Mardou’s Possibly Awesome
u. Ch Burke’s Lucky Eme
Uppfödare: Catherine Jones, USA
Ägare: Janne Simonsen, Norge

5/6 JÖNKÖPING SBTK BH-3 28
3/7 BORÅS BIR 24
30/7 RANSÄTER BIM 23
7/1 GÖTEBORG BIR 22
29/7 TRANSÄTER BIM 20
Summa 117

……………………………………………………………

2.
S UCH
TOP BOSTON’S EASY TO LOVE
f. 2009-09-19
e. Ch Lillfjällets Manne
u. Lucilla Suburbanus
Uppfödare: Barbara & Pawel Drozd, Knislinge
Ägare: Sabina Backe, Vallåkra

5/6 JÖNKÖPING SBTK BIM 33
11/9 SOFIERO BIR 23
20/3 MALMÖ BIR 21
21/5 HÄSSLEHOLM BIR 20
5/11 VÄXJÖ BH-4 12
Summa 109

……………………………………………………………

3.
SE o DK UCH DK V-11
CHANDIS SKORPAN
f. 2008-05-30
e. Alexander
u. Ch Chandis Ofelia
Uppfödare: Catharina Franzén, Degerfors
Ägare: Hans Håkansson, Löberöd

16/7 TVÅÅKER BIR 24
14/8 ASKERSUND BIR 24
30/7 RANSÄTER BH-2 20
15/7 TVÅÅKER BIM 17
4/9 BÖDA BIM 14
Summa 99

……………………………………………………………

4.
SE U CH
YOU AND ME TROUBLE
f. 2009-01-24
e. Lensjön’s Tin-Tin
u. Sickinges Tuva
Uppfödare: Johanna Sjöstedt, Lilla Edet
Ägare: Linda Gustafsson, Göteborg

31/7 RANSÄTER BH-2 19
21/8 NORRKÖPING BH-2 16
29/7 RANSÄTER BH-3 15
27/8 LJUNGSKILE BIM 12
15/7 TVÅÅKER BH-2 10
Summa 72

……………………………………………………………

5.
SE o NO UCH
YANKEE’S NEVERENDING STORY
f. 2005-08-06
e. Ch Nnamtrah Match Maker
u. Ch Yankee’s Indian Love Call
Uppfödare: Ewy Andersson, Örebro
Ägare: Marie-Louise Merefjäll & Lars Jansson, Nyköping

10/12 STOCKHOLM BH-2 19
5/11 VÄXJÖ BH-2 17
24/7 KÖPING BIR 15
21/8 NORRKÖPING BH-3 12
Summa 63

……………………………………………………………

6.
INT, NORD o FI SE UCH SE V-04
CHRINGEL’S STAR KRISTOFFER
f. 2002-10-06
e. Ch Bogerudmyra’s Lage
u. Chringel’s Star Hanna
Uppfödare: Ingela & Christer Ehrnbecker, Grästorp

5/6 JÖNKÖPING SBTK BH-5 26
20/3 MALMÖ BH-3 13
21/5 HÄSSLEHOLM BH-2 10
8/5 LIDKÖPING BH-3 7
13/8 RONNEBY BH-3 4
Summa 60

……………………………………………………………

7.
NORD JV-11
EXPLOZEN’S TOM COLLINS
f. 2010-01-23
e. Ch Kennedy’s Wild Romeo At Chatojo
u. Barroco’s Classic Guest
Uppfödare & ägare: Myriam Hedman, Nyköping

5/11 VÄXJÖ BIR 29
20/12 STOCKHOLM BH-2 23
Summa 52

……………………………………………………………

8.
SE UCH
LILLFJÄLLETS MANNE
f. 2007-09-02
e. Ch Lillfjällets Prince Rodi
u. Ch Lillfjällets Onnie-Sissel
Uppfödare: Inger E-dotter Jansson, Östersund
Ägare: Git Elfwing Olofsson, Broby

5/6 JÖNKÖPING SBTK BH-4 27
5/11 VÄXJÖ BH-3 14
14/8 ASKERSUND BH-2 7
Summa 48

……………………………………………………………

9.
SE UCH
OELANDICA’S PAPAGENO
f. 2008-11-01
e. Ch Chringel’s Star Qvintus
u. Ch Oelandica’s Norma
Uppfödare: Ulla Severin, Mörbylånga
Ägare: Eva Fransson, Färjestaden

28/5 VALLENTUNA  BIR 19
29/5 ÖSTERBYBRUK  BIR 19
10/9 GIMO BIM 7
Summa 45

……………………………………………………………

10.
LILLFJÄLLETS MILO TORNVING
f. 2010-01-26
e. Svartskogens Frodo
u. Ch Lillfjällets Martina
Uppfödare & ägare: Inger E-dotter Jansson, Östersund

6/8 SVENSTAVIK BIM 10
17/7  PITEÅ BIM  10
18/9  HÖGBO BIM 10
9/10 SUNDSVALL BIM 8
Summa 38

ÅRETS VETERAN,
BIR HANAR

1.        
INT NORD o FI UCH SE V-04
CHRINGEL’S STAR KRISTOFFER
f. 2002-10-06
e. Ch Bogerudmyra’s Lage
u. Chringel’s Star Hanna
Uppfödare: Ingela & Christer Ehrnbecker, Grästorp
Ägare: Stina & Daniel Johansson, Kalmar

5/6 JÖNKÖPING SBTK BIS-VET 18
13/8 RONNEBY BIR-VET BIG4 12
8/5 LIDKÖPING BIR-VET 11
20/3 MALMÖ BIR-VET 10
21/5 HÄSSLEHOLM BIR-VET 10
Summa 61

……………………………………………………………

2.
INT, NORD o FI UCH SE V-08
CHRINGEL’S STAR KORNELIUS
f. 2002-10-06
e. Ch Bogerudmyra’s Lage
u. Chringel’s Star Hanna
Uppfödare: Ingela & Christer Ehrnbecker, Grästorp
Ägare: Agneta Tingström, Mölndal

6/1 GÖTEBORG BIR-VET 10
4/9 BÖDA BIR-VET 7
Summa 17

ÅRETS VETERAN,
BIM TIKAR

1.       
INT o NORD UCH NORD V-03 VWW-10
CHANDIS KAJSA KAVAT
f. 2001-07 18
e. ChYankee’s Merja Special Qnut
u. Ch Sirolas Charming Viktoria
Uppfödare & ägare: Catharina Franzén, Degerfors

5/6 JÖNKÖPING SBTK BIM-VET 12
28/5 VALLENTUNA BIR-VET 10
14/8 ASKERSUND BIR-VET 10
10/12 STOCKHOLM BT-2VET 5
Summa 37

……………………………………………………………

2.
INT o NORD UCH NORD V-05 NORD V-07 SE V-06 WW-08 NORD VV-11
CHANDIS MADICKEN
f. 2003-05-12
e. Levrasjöns Alfred
u. Ch Chandis Kajsa Kavat
Uppfödare & ägare: Catharina Franzén, Degerfors

10/12 STOCKHOLM BIR-VET 11
20/8 ESKILSTUNA BIR-VET 10
21/8 NORRKÖPING BIR-VET 10
Summa 31

……………………………………………………………

3.
SE UCH
YANKEE’S HONEY SUCKLE ROSE
f. 2003-05-23
e. Ch Ultraschall Oranjelust Vom Hengstbachtal
u. Ch Yankee´s Comtess Celine Dion
Uppfödare: Ewy Andersson, Örebro
Ägare: Eva Borin, Älvsjö

4/9 BÖDA BIR-VET 12
Summa 12

……………………………………………………………………………………………………………………………………….

4.
YANKEE´S PENNY LANE
f. 1999-04-26
e. Ch Yankee’s Don Juan
u. Yankee’s Blue Moon
Uppfödare: Ewy Andersson, Örebro
Ägare: Eva Borin, Älvsjö

4/9 BÖDA BT-2VET 5
Summa 5